تغییر برای برابری
 

حمايت آيت الله صانعي و حجت الاسلام غرويان از برابري ديه

چهار شنبه9 خرداد 1386


تغيير براي برابري: با گذشت يك هفته از سخنان هاشمي رفسنجاني مبني بر ضرورت برابري ديه زن ومرد، آيت الله صانعي و حجت الاسلام غرويان، عضو موسسه امام خميني نيز خواستار اقدام نمانيدگان مجلس براي تصويب برابري ديه شدند.آيت‌‏الله صانعي با استقبال از طرح هاشمي رفسنجاني گفت:« همه وظيفه داريم نسبت به دفاع از حقوق زنها و حقوق همه انسانها تلاش كنيم.»

صانعي در پايان درس خارج فقه در مدرسه فيضيه گفت:« روحانيون و دانشگاهيان با انجام كارهاي مطالعاتي و تحقيقاتي و نمايندگان مجلس هم از طريق قانون گزاري كه اخيراً هم حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني كه هم صاحب نظرند وهم صاحب رأي از نمايندگان مجلس درخواست كردند در جهت تصويب قانون برابري ديه مرد و زن اقدام كنند و من اميدوارم رفته رفته بسياري از اين مسائل و مشكلات حل شود.»

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله صانعي، وي با اشاره به اينكه برخي رواياتي كه درباره ترك اطاعت و پيروي از زنان آمده، معتبر نيستند و برخي ديگر خلاف عقل و قرآن اند، گفت: « معناي اين حرف‌‏ها و اين روايات اين است كه اصلاً زنها را بگذاريدكنار و حقوق آنها را ناديده بگيريد، يعني نيمي از جمعيت جهان را به امام صادق به اميرالمؤمنين و حضرت رسول (عليهم السلام) بدبين كردن.»

حجت‌الاسلام و المسلمين محسن غرويان، عضو موسسه‌ امام خمينی در قم نيز موافقت خود را با برابري ديه زن ومرد اعلام كرد.

وي در گفتگو با ايسنا اظهار داشت:« اخيرا در رابطه با ديه زن و مرد، آيت‌الله هاشمی رفسنجانی صريحا اعلام کرد که به لحاظ حضور اقتصادی زن در جامعه و نقشی که زنان در توليد ثروت در جامعه دارند، بايد ديه زن و مرد برابر باشد، در همين راستا بنده نيز با اين اظهار نظر موافقم.»

غرويان گفت: طرح مساله تساوی ديه زن و مرد، نشان‌دهنده تاثيرگذاری عقل در اجتهاد است و فقها با درک شرايط امروز جامعه و پذيرفتن حضور فعال زنان در عرصه‌های مختلف، حکمی فقهی را که نصی هم از آن در قرآن وجود ندارد، درصدد اصلاح آن برآمده‌اند.

فرشته ساسانی، مديركل دفتر امور بانوان وزارت كشور در حاشيه همايش مشاوران استانداران در امور بانوان نیز درباره اظهارات مطرح شده در خصوص برابري ديه مرد و زن اظهار داشت: اين سخن يك نظر فقهي است و طبعا فقهاي ديگر هم نظراتي دارند. البته ما در نظام جمهوري اسلامي ايران ، نظرات امام (ره) را مبناي قانون قرار مي‌دهيم.

وي با بيان اين كه قابليت بررسي مجدد قانون در حوزه كارشناسي فقها و علما قرار داد، به ايسنا گفت: طبيعتا در راستاي اين امر نظرات كارشناسي دستگاههاي اجرايي اخذ شده و با مباني فقهي مورد بررسي قرار مي‌گيرد. در هر صورت ما تابع نظرات علما و قانونگذاران در اين مساله هستيم.

برابری دیه زن و مرد در دستور کار مجلس

مجلس شورای اسلامی طرح برابری دیه، یکی از خواسته های کمپین یک میلیون امضا را در دستور کار خود قرار می دهد.

«الهام امين زاده»، نماینده مجلس هفتم با اعلام این خبر به روزنامه اعتماد ، گفت:«به لحاظ شرعي و فقهي بحث هايي در فراكسيون زنان درباره ارائه طرح برابري ديه انجام شده است و اميدواريم حتي اگر اين طرح از سوي شوراي نگهبان رد شود در مجمع تشخيص مصلحت از آن حمايت شود.»

این اظهارات نماینده مجلس هفتم در حالی است که چند روز پیش هاشمي رفسنجاني در ديدار با زنان اصول گرا موافقت خود با برابري ديه زن ومرد را اعلام كرد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه علاوه بر وي، برخي مراجع تقليد نيز موافق برابري ديه زن و مرد هستند، گفت: « نمايندگان مجلس ميتوانند برابري ديه زن و مرد را به صورت طرح ارائه كنند. اگر مجلس هفتم آن را تصويب كرد، افتخار است. اما اگر مجلس تصويب نكرد يا شوراي نگهبان آن را رد كرد، ما در مجمع ميتوانيم در اين زمينه اقدام كنيم.»

رفسنجاني با تاكيد بر اينكه اصلاح موادي از قانون مدني كه زنان ايراني را با پارهاي از مشكلات روبرو كرده، ضروري است، گفت: «در حال حاضر عدم تطابق برخي قوانين با شرايط زماني احساس ميشود.»

با اعلام اين خبر از سوي مريم بهروزي دبيركل جامعه زينب(س)،نمايندگان مجلس هفتم نيز از اقدامات خود براي طرح اين مسئله در صحن مجلس خبر دادند.

الهام امین زاده نماينده مجلس با اشاره به تصويب برابري ديه غير مسلمانان در مجلس قبلي ابراز اميدواري كرد كه برابري ديه زن ومرد نيز در مجلس هفتم تصويب شود.

امين زاده افزود:« موافق برابري ديه زن و مرد است و در صورت طرح اين مسئله در مجلس از آن حمايت خواهد كرد.» برابری دیه زن و مرد یکی از خواسته های کمپین یک میلیون امضا است که از 5 شهریور ماه سال گذشته آغاز به کار کرده است . این خواسته اولین بار در تابستان 81، پس از موافقت دولت و قوة قضاييه با تنظيم و ارائة لايحة برابري دية اقليتها با مسلمانان، مطرح شد. موافقان طرح برابري ديه زن ومرد،معتقد بودند تصويب برابري ديه غير مسلمانان دليلي محكم براي امكان ايجاد اين برابري براي زنان است. آن زمان اما چنانکه فاطمه راکعی رئیس فراکسیون زنان در مجلس ششم و از امضا کنندگان کم÷ین یک میلیون امضا می گوید:« بخاطر اعتراضاتي كه از سوي برخي آقايان شد اين طرح تقریبا مسكوت گذاشته شد و امکان طرح در مجلس را نیافت.»

برابری دیه غیر مسلمانان و مسلمانا اما تنها قانونی که در این باره صادر شده نبود. چندی پیش در پرونده خونهای آلوده نیز برای اولین بار دیه ای برابر به زنان و مردان داده شد. «علی صابری»، وکیل پرونده جنجال برانگیز خونهای آلوده است که موفق شد برای نخستین بار پس از انقلاب، از دولت، خسارت مادی برای زنان و مردان بر اساس دیه ی برابر دریافت کند، در این رابطه می گوید:« در حال حاضر در برابری دیه زن و مرد یک رای صادر شده و می شود آرا افزایش پیدا کنند.»

او در گفتگو با تغییر برای برابری ادامه می دهد:«تجربه ی اصلاح قانون در برابری دیه ی اقلیت های مذهبی می تواند برای فعالان حقوق زنان سرمشق مطلوبی باشد"

با همه اینها، برابری دیه این خواسته حداقلی زنان ایرانی با وجود فتواي صريح مراجع تقليد هنوز به عنوان قانون به تصويب نرسيده است.این در حالی است که آيتالله صانعي در فتوايي صريح اعلام كرده: «دية زن و مرد برابر است» وی در سايت رسمي خود در اين باره مي نويسد:«از نظر فقهى معتقدم ديه زن و مرد مسلمان برابر است و مقدس اردبيلى - قدس سره- هم و قتى به اين بحث مى رسند با تمام قداستش و فقهش مى فرمايد:« من به روايتى دست نيافتم كه ديه زن را نصف ديه مرد بداند». بنده هم در اين مورد نوشتم و تعجب كردم از اينكه مقدس اردبيلى - قدس سره- چرا اين طور مى گويد، امّا در سال بعد و پس از مطالعه بيشتر گفتم حق با ايشان است و ديه زن و مرد را مساوى دانستم.» آيت الله فاضل ميبدي، عضو شوراي مركزي مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم نيز در گفتگو با سايت اينترنتي « تغيير براي برابري» نابرابري ديه را ناعادلانه مي داند :« در دنياي امروز كه زن و مرد همپاي هم كار مي كنند و حتي زنان در برخي خانواده ها تنها نان آور هستند نصف بودن ديه زن با اين توجيه كه مرد نان آور محسوب مي شود دور از عدل و غير قابل قبول است.»

نظرات آيتالله موسوي بجنوردي، نيز تائيدي ديگر بر نداشتن پشتوانه فقهي و شرعي براي اين نابرابير قانوني است. وي در گفتگو با ايسنا تاكيد مي كند:«امروزه زن فعاليت اقتصادي دارد و شايد بتوان گفت كه نفقهاش با مرد نيست و ديه آنها مساوي است.»

به به گفته علماي ديني و دين پژوهان نابرابري ديه در قرآن عنوان نشده است و چنانكه «ژيلا موحد شريعت پناهي»، نويسنده كتاب « تحليل نو بر حقوق زن از ديدگاه قرآن» , از اعضای کمپین عنوان مي كند، به راحتي مي توان از آيات قرآن شواهدي مبني بر برابري ديه را برداشت كرد.

اين ادعا را مخالفان برابري ديه نيز تاييد مي كنند. به گونه اي كه «آيتالله ناصر مكارم شيرازي» نيز هنگامي كه در رد نظريه برابري ديه سخن مي گويد ، اذعان مي كند « در قرآن كريم ذكري از دية زنان به ميان نيامده و اين مطلب در روايات اسلاميِ برگرفته از منابع اهل سنت و مجموعههاي روايي اهل بيت است.»

ديه ميزان پولي است كه به عنوان خسارت از سوي قاتل يا كسي كه مرتکب ضرب و شتم شده به كسي كه صدمه ديده يا خانواده كسي كه كشته شده، پرداخت ميشود. در قوانين ايران ارزش جان زن نصف ارزش جان مرد در نظر گرفته شده است. براي مثال اگر خواهر و برادري در يك خيابان با ماشيني تصادف كنند و هر دو پايشان بكشند خسارتي كه به برادر ميدهند دو برابر خسارتي است كه به خواهرش ميدهند. و اگر در اين تصادف هر دوي آنها كشته شوند خسارتي كه براي پسر به خانوادهاش داده ميشود، دو برابر خسارتي است كه براي خواهرش ميپردازند. يا اگر زني كه پنج ماهه حامله است تصادف كند و در آن تصادف كشته شود، ميزان خسارتي كه براي مرگ زن پرداخته ميشود نصف مبلغي است كه براي جنين پسري كه در شكم اوست ميپردازند!!

پيام:1

  • با سلام و ارزوی موفقیت. طرح موضوعات علمی و بحث وتبادل نظر و رسیدن به افق های روشن و جدید بسیار جذاب و نیکوست . ولی از مجموع مقاله احساس نمی شود که نویسنده بدنبال چنین چیزی باشد . به دیگر تعبیر نویسنده بدنبال ایجاد علم نیست بلکه به دنبال مبارزه برای تغییر چیزی است . من طرح بحث را بسیار می پسندم . البته چون هنوز تحقیق جامعی نکرده ام نظری قطعی هم ندارم . ولی تقاضا می کنم بجای پافشاری برای پیروزی در مبارزه به دنبال یک بحث و تحقیق مدون علمی باشیم . و مطمئن باشیم تنها حقیقتی که علم ان را کشف کند پیروز خواهد بود . در مورد تغییر شرایط باید بگویم تنها درصد کمی از زنان کشور ما در امور مالی مستقل هستند و تغییر حکم کلی به دلیل ایجاد تغییر جزئی معقول نیست . با تشکر محمد صالحی ابرقوئی www.alipolpoli

    در سايت ببينيد : تغییر برای براری. براری دیه زن و مرد

 

 پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0 |صفحه اول | نقشه ى سايت | قسمت شخصى | SPIP
Sitemap