تغییر برای برابری
 

بازرس بند زنان اوین: حضور فعالان زن فرصتی برای انعکاس مشکلات زنان زندانی به مسئولان است

دو شنبه19 آذر 1386


بازرس بند زنان اوین در ملاقات با مریم حسین خواه ضمن ابراز تاسف از بازداشت او، حضور فعالان زن را در زندان فرصتی برای انعکاس مشکلات زنان زندانی به مسئولان زندان دانست. مریم حسین خواه در تماس تلفنی گفت: بازرس زندان از من خواست که طی مدتی که در بازداشت هستم مشکلات زنان زندان اوین را به بازرسی اوین اعلام کنم که من هم گفتم این قدر عیان است که نیازی به گزارش نیست. من از سوتعذیه و جیره بندی نامناسب غذای زندانیان گفتم که او آن را ناشی از تورم دانست و گفت متاسفانه سرانه بودجه زندانیان نسبت به سال های قبل کاهش یافته است. از وضعیت نامناسب زنان باردار و شیرده گفتم، که او گفت ما هم ناراحتیم ولی کاری از دستمان بر نمی آید.

مریم درباره وضعیت زنان باردارو شیرده می گوید بچه های این مادران در دود سیگار شنا می کنند. مهد کودک زندان راتعطیل کرده اند و بچه های کوچک وسط دود سیگار در رفت و آمد هستند. محل کشیدن سیگار در راهروهاست اما دود آن همه اتاق ها در برمی گیرد. خود من اگر برگردم حتما تنگی نفس گرفته ام. وضعیت غذا آنقدر بد است که سینه مادران شیرده شیر ندارد. خودم امروز شاهد یک موردش بودم. آنهایی که پول دارند مواد غذایی شان را از بوفه می خرند اما آنها که ندارند چه کنند؟»

مریم حسین خواه به کتابخانه زندان زنان نیز مدد رساند:« بازرس زندان با درخواست من برای ارسال کتاب از سوی فعالان زن و همین طور کتابخانه صدیقه دولت آبادی برای کتابخانه بند عمومی زندان موافقت کرد.» او وقتی این خبر را داد از خوشحالی صدایش می لرزید. در ادامه موافقت مسئولان زندان از سوی کتابخانه صدیقه دولت آبادی حدود 60 جلد کتاب به کتابخانه زنان زندان اوین تحویل شد. برای اطلاع بیشتر در این باره اینجا را ببینید.


وکیل مریم حسین خواه: وکالت نامه ام را نپذیرفتند

امروز 14 آذرماه، نسرین ستوده وکیل مریم حسین خواه برای مطالعه پرونده مریم به دادگاه انقلاب معاونت امنیت مراجعه کرد :« وکالت نامه ام را نپذیرفتند. گفتم قرار 100 میلیون برای یک روزنامه نگار واقعا زیاد است اما آنها کاهش وثیقه را نیز نپذیرفتند. در واقع کاهش وثیقه را منوط به ارائه گزارش گردش کار وزارت اطلاعات کردند و اظهار داشتند که چون هنوز این گزارش به دست ما نرسیده امکان تبدیل آن برای ما وجود ندارد.»

نسرین ستوده همچنین گفت:« با توجه به اخبار کذبی که در برخی رسانه ها به عنوان اتهام مریم حسین خواه مطرح شده بود تقاضای تعیین اتهام ایشان را کردم که بازهم پذیرفته نشد. جای تعجب بسیاری است که برای من به عنوان وکیل امکان تفیهم اتهام موجود ندارد اما خبرگزاری هایی چون ایرنا این امکان را دارند! متاسفانه برخی خبرگزاری ها که وظیفه شان خبررسانی سالم و اطلاع رسانی سالم است اخبار کذبی را به عنوان اتهام ایشان مطرح کرده اند که اطلاع چنین سایت های خبری از اتهام ایشان جای پرسش و تعجب فراوان دارد و مسلما حق شکایت موکلم محفوظ است.»

در پي بازداشت مريم حسين خواه در 27 آبان 1386 و صدور وثيقه سنگین 100 میلیون تومانی براي اين روزنامه نگار، فعال جنبش زنان و کمپین یک میلوین امضا، فعالیت های متعددی از سوی فعالان جنبش زنان و نهادی مدنی برای تبدیل قرار وثیقه به کفالت و همچنین آزادی وی انجام شد. پس از دیدار کميته مادران کمپين با علی رضا جمشیدی معاونت قوه قضائیه و ارائه نامه ای به ایشان ، هفته پیش دو تن از فعالان کمپین زهرا ارزنی و سوسن طهماسبی نیز دیداری با سمیرا خالقی ریاست کمیسیون زنان قوه قضائیه.داشتند. و پیش تر نیز کمیته مادران کمپین شرحی از فعالیت های مریم حسین خواه را تقدیم خانم خالقی کرده بودند .ایشان در این دیدار نیز اعلام کرده بود که که تلاش خود را برای رایزنی در تبدیل قرار وثیقه به کفالت انجام می دهد.

اوایل هفته جاری نیز همسر و مادر مریم حسین خواه نیز دیداری با حجت الاسلام مبشری رئیس دادگاه انقلاب داشتند و ایشان نیز برای پی گیری وضعیت مریم حسین خواه گفتگویی با بازپرس پرونده آقای سبحانی انجام داد اما ایشان در پاسخ اعلام کرده بودند که تحقیقات هنوز پایان نیافته است. این در حالی است که کارشناس پرونده به مریم حسین خواه اعلام کرده بود که تحقیقات پایان یافته و برای کاهش وثیقه تلاش خواهد کرد.

از طرفي ديگر از آنجا که مريم حسين خواه به دلیل فعاليتهاي مطبوعاتي خود در زمينه مسائل زنان و به اتهام مواردی چون نشر اکاذیب هم اکنون در بازداشت به سر مي برد. با توجه به عضويت او، در انجمن صنفي روزنامه نگاران مادران کمپين با مراجعه به انجمن صنفي روزنامه نگاران، ملاقاتی نیز با بدرالسادات مفيدي سخنگوی انجمن صنفی روزنامه نگاران داشتند و با تشريح وضعيت مريم خواستار رسيدگي و پيگيري انجمن صنفي روزنامه نگاران شدند .

در روند کوشش های انجام شده انجمن صنفی روزنامه نگاران نیز نسبت به بارداشت اعضای خود واکنش نشان داد. رجبعلی مزروعی، رئیس انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ايران نیز در نامه ای به آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی، ریاست قوه قضاییه، خواستار آزادی روزنامه نگاران شد. در این نامه امده است:« چنانکه استحضار دارید در روزهای اخیر دو نفر از روزنامه‌نگاران به نامهای خانم مریم حسین‌خواه و آقای رضا ولی‌زاده به تصمیم مراجع قضایی تحت تعقیب قرار گرفته و به موجب دستورهای صادره بازداشت شده‌اند.

متأسفانه با وجود گذشت سالها از دوره جدید تجربیات بر مرارت مطبوعات و حرفه روزنامه‌‌نگاری، همچنان شاهد آنیم که دستگاه محترم قضایی در مواجهه با حرفه روزنامه‌‌نگاری و فعالیت روزنامه‌نگاران با نگاهی بسیار سخت گیرانه‌تر از حد مناسب عمل کرده و موجب تنگناها و مضیقه‌های شدیدی را برای همکارانی که تحت تعقیب قرار می‌گیرند فراهم می‌آورد، که از جمله آنها می‌توان به شرایط تحقیقات مقدماتی، صدور قرارهای سنگین وثیقه و بازداشت نام برد.

"انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران" ضمن درخواست آزادی هر چه سریعتر خانم مریم حسین‌خواه و آقای رضا ولی‌زاده، و ابراز نگرانی جدی از ادامه این قبیل برخوردها با روزنامه‌نگاران، خواستار آن است که به همکاران محترم قضایی در کلیه سطوح اکیداً اعلام فرمایید تا در موارد مربوط به تعقیب‌گیری روزنامه‌نگاران علاوه بر رعایت کامل قوانین و حقوق شهروندی روزنامه‌نگاران از صدور قرارهای وثیقه سنگین و یا قرار بازداشت جداً پرهیز نمایند.»

در ادامه اعتراضات جمعي از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران رسانه‌ها در خصوص ادامه فيلترينگ ايلنا و فضاي رسانه‌اي تحميلي بر كشور با صدرو بیانیه ای به روند فشار بر رسانه ها و روزنامه نگاران اعتراض کردند. در این بیانیه ضمن اعتراض به ادامه توقف فعالیت خبرگزاری ایلنا آمده است:« خبرنگارانی چون اجلال قوامي، آكو كردنسب، محمد صديق كبودوند، یاسر گلی، صباح نصیری، مريم حسين‌خواه، رضا ولي‌زاده، امید احمدزاده و ابوالفضل عابدینی هنوز در زندان به سر مي‌برند و بابك مهديزاده، آرش بهمنی و کوهزاد اسماعیلی سه روزنامه نگار گيلاني به زندان محكوم شده اند. جلوه جواهری وب نگار در زندان به سر می برد و عمادالدین باقی نویسنده و فعال حقوق بشر به دلیل نوشتن مقاله هایی در خصوص قتل های زنجیره ای دوران محکومیت یک ساله خود را در زندان می گذراند. اين در حالي است كه رسانه‌هاي منتقد يكي پس از ديگري به محاق توقيف مي‌روند يا توسط دولتمردان به تصرف درمي‌آيند و سيل دستورالعمل‌ها به سوي رسانه‌ها همچنان روان است» این روزنامه نگاران درانجمن صنفی خواسته اند که ضمن پيگيري مشكلات به وجود آمده برای روزنامه نگاران، نتيجه اقدامات خود را به اطلاع همگان برساند.


اعتراض بیش از یک هزار تن از مدافعان حقوق برابر به بازداشت «مریم حسین خواه»

همه ما مثل مریم گزارشگر درد و رنج زنان هستیم

روز 26 آبان ماه مریم حسین خواه، یکی از صدها فعال کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز و یکی از بی شمار روزنامه نگاران و نویسندگان مدافع حقوق زنان را در پی احضاریه ای کتبی در دادگاه انقلاب بازجویی کردند و به خاطر نوشته ها و فعالیت هایش در سایت «تغییر برای برابری» (سایت کمپین یک میلیون امضاء) و سایت «زنستان» (ارگان مرکز فرهنگی زنان) به تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب متهم کردند و پس از تعیین قرار وثیقه ای 100 میلیون تومانی، به خاطر نداشتن وثیقه به بند عمومی زندان اوین منتقل کردند. این درحالی است که سایت تغییر برای برابری یکی از سایت های کمپین گسترده و پرتنوع یک میلیون امضاء و متعلق به همه اعضا و هواداران آن است و بسیاری از معترضان به قوانین تبعیض آمیز موجود علیه زنان، در آن قلم می زنند، گزارش تهیه می کنند و در مجموع آن را اداره می کنند. ما فعالان حقوق برابر همگی با برداشتن گام هایی هرچند کوچک در جهت آگاهی رسانی به مردم و هموطنان خود در مورد نظام حقوقی تبعیض آمیز کنونی سعی کرده ایم تجربه ها و گزارش ها و دردهای جامعه زنان را هر جا امکان پذیر بوده مکتوب سازیم، چه در سایت های خود همچون تغییر برای برابری، زنستان، کانون زنان ایرانی، میدان و... چه در وبلاگ های خود و چه در روزنامه های رسمی کشور و چه به صورت شفاهی و چهره به چهره.

از این رو اگر مسئولیت و گزندی از فعالیت های قانونی و خبررسانی شفاف و انتشار مکتوبات و مقالات در سایت «تغییر برای برابری» یا سایت «زنستان» متوجه هر یک از کنشگران این جنبش باشد قطعا بر دوش تک تک ما امضاء کنندگان این نامه که خود را متعلق به جنبش حقوق برابر و مدافع آن می دانیم، قرار دارد. همه ما مدافعان و فعالان جنبش حقوق برابر، همچون مریم حسین خواه، گزارشگر درد و رنج زنان کشورمان هستیم، همه ما می نویسیم و به نظام حقوقی ناعادلانه کنونی، معترض ایم. ما نیز با انعکاس رنج و درد جامعه زنان و مکتوب نمودن روند فعالیت های مسالمت آمیز و مصلحانه خود در سایت ها، وبلاگ ها و روزنامه های مختلف از جمله تغییر برای برابری و زنستان، با مریم حسین خواه شریک ایم از این رو همه سایت هایی که از حقوق برابر می نویسند را متعلق به خود می دانیم و بی شک این سایت ها نه از آن یک فرد (مریم حسین خواه) و نه از آن هیچ یک از فعالان جنبش حقوق برابر (به تنهایی) نیست بلکه متعلق به همگی کسانی است که در آن قلم می زنند و اعتراض خود را نسبت به قوانین تبعیض آمیز فریاد می کنند. بنابراین، همگی ما مسئول همه آنچه در این سایت ها و در دفاع از حقوق زنان انتشار می یابد، هستیم. ما امضاء کنندگان این بیانیه در جهت انعکاس درد و رنج زنان و به منظور اصلاح قوانین تبعیض آمیزی همچون تعدد زوجات، دیه نابرابر، افزایش سن مسئولیت کیفری دختران و... مانند مریم حسین خواه در راه احقاق حقوق زنان و بهبود زندگی آنان سعی می کنیم آموزه های خود را از زنانی که دچار معضلات ناشی از وجود این قوانین تبعیض آمیز شده اند در سایت های زنانه و روزنامه ها و مجلات مکتوب و منعکس سازیم. بی شک اگر «مریم حسین خواه» مسئول نوشته ها و فعالیت های خود در سایت های زنانه، از جمله سایت های زنستان و تغییر برای برابری و فعالیت در کمپین یک میلیون امضاء است ما نیز کمتر یا بیشتر، قبل یا بعد از او، در این راه قدم برداشته ایم و حال اگر قرار است او در زندان باشد برای همان کاری که همه ما نیز کرده ایم، پس هزاران فعال و مدافع حقوق برابر در ایران باید راهی زندان ها شوند. از این رو ما امضاء کنندگان این نامه با صدای بلند اعلام می کنیم که: همه ما همچون مریم حسین خواه در مقابل احقاق حقوق شهروندی زنان هموطن مان، خود را مسئول می دانیم و از این رو دست به قلم می بریم و مشکلات را منعکس می سازیم و آن که اکنون در زندان بسر می برد خواهر ماست که بی گناه و به جرمی به زندان برده شده که همه ما هر روز و هر ساعت انجام می دهیم. ما مسئولیم و مانند مریم حسین خواه نگران شرایط دردناک و اسف بار زنان کشورمان هستیم از این رو می نویسیم، گزارش می دهیم و برای حساس کردن افکار عمومی جامعه مان به معضلات زنان، اخبار تهیه می کنیم و اگر ظلمی به دختری در هر جای سرزمین مان روا شود به آن اعتراض خواهیم کرد. چون ما خود را مسئول و دلسوز شهر و کشوری می دانیم که در آن زندگی می کنیم حتا اگر زن باشیم و نظام حقوقی کشورمان حقوق زنان را نیمی از حقوق شهروندان مرد به حساب آورد.

امضاء کنندگان به ترتیب حروف الفبا (نام کوچک):

آذر جوان / آذین سمرمند / آراز م. فنی / آرامش دوستار / آرزو رضا پور / آرسن نظریان / آرش آروین / آرش آشوری نیا / آرش ایرانی / آرش بهشتی / آرش بهمنی / آرش بيژن زاده / آرش حافظي / آرش حسن نیا / آرش سهامي / آرش ناطقی / آرش نصيري اقبالي / آرمين قهقايي / آرمان اميري/ آزاده ثبوت / آزاده خسروشاهی / آزاده رضازاده / آزاده کیان / آزيتا رضوان / آسیه امینی / آمنه سعیدی / آمنه شیرافکن / آنا یوسفی/ آناهيتا فضل / آناهیتا ابراهیمی / آناهیتا پیرهاشمی / آناهید رمضی / آيدا روشنفكر / آیدا سعادت / آیدا قجر / آیدین رضا پور / آیسان ترخوانه / آینده آزاد

ابراهیم امدادی / ابراهیم خلج مهری / ابراهیم مرادی / احترام شادفر / احسان رمضانیان / احسان شاندیز / احسان محمدی / احسان نوروزی / احمد ایزدی / احمد باطبی / احمد حمید زاده / احمد زاغیان / احمد زمانی / احمد فاتحی / احمد فرهادی / احمد نجاتی / احمد نوین / احمد کیهان / اردوان ارشاد / ارژنگ شکرلو / ارسام مصباحی / ارسلان بهتی / ارمغان ژند / اسد مذنبی / اسما رضایی / اسماعيل ناطقي / اسماعیل شبان / اشرف جهانی / اشرف ضیائی پور / اشكان آرشيان / اشكان منفرد / اعظم ادیبی / اعظم حسنی / اعظم عفتی / اعظم مرادی / اعظم ویسمه / افرا شکرلو / افروز مغزی / افسانه گودرزی / افسانه معصمی / افسانه وفايي / افشین حدادي / اقدس مرعشی / اكرم حبیبی / اكرم خيرخواه / المیرا علی حسینی / الناز انصاری / الناز ناصحی / الناز ناطقی / الهام جمزاد / الهام عبادتی / الهام قیطانچی / الهام میرزایی / الهام نهاوندی / الهام هادیان / الهه امانی / الهه هیکس / امير خسرو دليرثاني / امير قبا فرهي / اميرحسام صلواتي / اميرنورمندي / امید ایران مهر / امید حبیبی نیا / امید معماریان / امید کوهی / امیر اردستانی / امیر امیدوار / امیر امیرقلی / امیر جباری / امیر جوینده / امیر حسین گنجبخش / امیر رضوی / امیر معصومی / امیر یعقوبعلی / امیرعباس نخعی / امین بیات / امین ثورنگ / امین حسینی اصل / امین قلعه ای / ايرج جمشيدي / ايرج میرمحمدی / اکبر دراگ سخن / اکبر رضا پور / اکبر زرگر / اکبر عطری / اکبر مهدی / ایران پرورش / ایران دخت فرج زاد / ایراندخت فامیلی / ایرج اورجی گیوی / ایرج ریاحی / ایرج غفاری / ایمان پاکنهاد / ایمان صالحی / ایمان ممبینی

بابک احمدی / بابک براری / بابک مهدی پور دستجردی / باربد گلشیری / بامشاد یغمایی / بتول جودكي / بشیر رکنی / بنفشه حجازی / بنفشه رمضانی / بهار بهساز / بهار حسینی / بهار عراقی / بهار مجدزاده / بهاره مرادی / بهاره میرزاحسین / بهاره هدایت / بهارک کشاورز / بهجت داداشی / بهداد بردبار / بهرام رجائی / بهرام سپاسگزار / بهروز خلیق / بهروز سورن / بهروز فدائی / بهروز طاهري/ بهروز مهرانفر / بهروز کریم پور / بهزاد امیری / بهزاد ذوالنور / بهزاد رحمان زاده / بهزاد صفری / بهزاد عاشوری / بهزاد مهرانی / بهزاد مهرداد / بهزاد کریمی / بهمن احمدی امویی / بهمن امینی / بهمن جزایری / بهمن نیرومند / بهناز شکاریار / بهناز مهرانی / بهنام امینی / بیتا طاهباز / بیژن اقدسی / بیژن اوشیدری / بیژن رستگار / بیژن زاهدي /بيژن موميوند

پارسا پارسائی / پانته آ گوهری / پرستو الهیاری / پرستو دوکوهکی / پرستو رضایی / پروانه علی پور / پروانه ناطقی / پروانه وحیدمنش / پروشات شکرلو / پروين اشرفي / پرویز حدادی زاده / پرویز داورپناه / پرویز میرمکری / پروین اردلان / پروین امیری / پروین ضرابی / پرتو نوری علا / پروین وفایی زاده / پريسا اديب زاده/ پريسا علي نژاد / پریا رضایی / پریسا احمدی / پریسا احمدیان / پریسا الوند / پریسا انصاری / پریسا جهانی / پریسا دیالمه / پریسا قاسم آباد / پریسا مرعشی / پریسا کاکائی / پریسا کریمی / پریناز صفائی / پریناز نعیمی / پژمان رحیمی / پژهان مختاري / پناه فرهاد بهمن / پوریا عالمی / پويا سوداوري / پویا امیری / پویا پویایی / پویا زندی / پوپک مهاجر / پویش عزیزالدین / پیام احتسابیان / پیمان پاکمهر / پیمان حامیان / پیمان سیدین / پیمان مالاز / پیمان مجتهدپور / پیمان محتشمی

تارا سپهری فر / تارا نجداحمدی / تانيا احمدي / تایماز منقبتی / ترانه امیرتیموری / ترانه بنی یعقوب / ترانه پستچی / تندیس بیشه سری / تهمینه کریمی / توران انتظاریان / تورج پارسي / تورج تسلیمی / تکین آغداشلو / تینا فرازنده

ثريا نويدي / ثریا یعقوبی / ثریا نیازی / ثمانه خادمی / ثمین نورمحمدی

جادی میرمیرانی / جاوید جاویدنیا / جعفر حسین زاده / جلوه جواهری / جمشيد آيين دار / جمشيد ظهوریان / جمشید صفایی نوا / جواد صفوی زاده / جواد لگزيان / جواد موسوی خوزستانی

حامد اسحق تبار / حجت الله شریفی / حسام اردشیر / حسام فیروزی / حسن بهگر / حسن جعفری / حسن درويش پور / حسن رضایی / حسن رودگر / حسن زارع زاده اردشیر / حسن زرهی / حسن زهتاب / حسن شمشیری / حسن فاضل کاشانی / حسن معنوی / حسين رزاقي / حسین تقی لو / حسين آذربايجاني/ حسین قاضیان / حسین لاجوردی / حسین منتظر حقیقی / حسین ورجاوند / حميد آذرم منش / حميد مافي / حميدرضا ابراهيم زاده / حميده اسدالهی / حميده نظامي / حمید حمیدی / حمید دباشی / حمید علیزاده / حمید قلعه ئی / حنیف یزدانی / حوریه خسروشاهی

خدیجه مقدم / خسرو جاهد / خسرو خواجه نوری / خسرو قجر / خشایار دیهیمی / خلیل مومنی / خورشید عابدین / خوشه صانعی

دارا نیرویی / داریوش خالوندی / داریوش قلی زاده / داریوش نودهی / دانوش ایل باقی / داوود اشرفی / داوود رضوي / داوود محمدی / داوود نوائیان / دنا فرشادی / دنیا تکلو

راحله بکتاش / راحله حسینی / راحله داودی / راحله عسگری زاده / راحله علی آبادی / راشد ضیافتی / راضیه مرادی / رامش کیانی / رامین موتاب / رحمت الله میرزاد / رحیم حسنی تبار / رحیم قابل نژاد / رحيم سركار/ رزا بهرامی / رزا حسامي / رزا قراچورلو / رزا واحدی / رشید اسماعیلی / رضا اقنامی / رضا اكوانيان / رضا بحري / رضا چرندابی / رضا رحیم پور / رضا سلطانوند / رضا فائزی / رضا فرشاد / رضا قریشی / رضا گنجی / رضا محمدی / رضا کرندابی / رضا کریمی / رضوان پاشازاده / رضوان مقدم / رضوانه حقیری / رقیه کریم زاده / رها مسعودیان / رها نیکو / روجا بندری / روجا فضائلی / روجا لطفي نژاد / روح الله خادمیان / روحی افسر / روزبه شفيعي / روزبه گرجی / روزبه میرابراهیمی / روشنک قریشی / روفیا رمضان علی / روناک علیمی / رویا ابراهیمی / رویا پاکزاد / رویا رهبر / رویا صحرایی / رویا طلوعی / رویا فضلی / رویا محمدی / رکسانا ستایش / ریحانه حقیقی

زارا امجدیان / زانيار احمدي / زری عرفانی / زهرا بيگدلي / زهرا تیرانی / زهرا داوري / زهرا صادقی / زهرا علي بازي / زهرا داور /زهرا قاسمی / زهرا قنبری / زهرا محمدی / زهرا منافی / زهرا نصیری / زهرا ولی حصاری / زهره ارزنی / زهره اسدپور / زهره امین / زهره حیدری / زهره شجاعی / زهره قدسی / زیبا لاهیجی / زینب باباخانی / زینب بایزیدی / زینب پیغمبرزاده / زینت درزی/زينب اسماعيلي

ژیلا بنی یعقوب / ژیلا محجوب / ژینوس باباطاهر / ژاله برازجانی

ساچلی افلاکی / ساحل صالحی / سارا بیگ محمدی/ سارا زمانی / سارا ساسانی / سارا لقایی / سارا لقمانی / سارا محمدی / سارا مظاهری / سارا ورامینی / سارا کیان / ساره سالاری / ساقی لقایی / سالار اشعری / سالومه فخاری نژاد / سام الدین ضیائی / سام ایران منش / سام قندچی / سامان رسول پور / ساناز الله بداشتی / سانیا شادمهر / سپهر صمیمی دهکردی / سپيده قدرت / سپیده زمانی / ستار اميني / ستار لقایی / ستاره سجادی / ستاره فرخ نیا / سحر افاضلی / سحر بیانی / سحر سجادی / سحر طلوعي / سحر قنواتی / سحر رضازاده / سحر مصطفایی / سحر مفاخم / سرور صاحبی / سعيد ترابيان / سعيد عبدي / سعيد موسوي / سعید احمدزاده اردبیلی / سعید حبیبی / سعید صادقیان / سعید قاسمی نژاد / سعید موسوی / سعید کلانکی / سعیده شادابی / سعیده نعیمی / سمانه دادور / سمانه قيام/ سمانه مرادیانی / سمانه موسوي / سمانه نائيني%

 

 پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0 |صفحه اول | نقشه ى سايت | قسمت شخصى | SPIP
Sitemap