تغییر برای برابری
 

بيانيه ”يك ميليون امضاء“ براي تغيير قوانين تبعيض‎آميز

شنبه28 مرداد 1385

تمام ترجمه هاى اين مقاله :


مجموعه‎ قوانين موجود در ايران، زنان را جنس دوم قلمداد كرده و بر آنان تبعيض روا می دارد، آن هم در جامعه ای که بيش از 60 درصد از پذيرفته‎شدگان دانشگاه‎ها را زنان تشكيل می‎دهند. در بسياري از جوامع اعتقاد بر آن است كه قانون بايد يک پله از فرهنگ بالاتر باشد تا بتواند فرهنگ جامعه را تعالي بخشد اما قوانين در ايران از فرهنگ و موقعيت زنان عقب‎تر است.

طبق قانون يک دختر در سن نه سالگي مسئوليت کامل کيفري دارد و اگر مرتکب جرمي شود که مجازات آن اعدام است دادگاه مي‎تواند او را به اعدام محكوم ‎كند. اگر زن و مردي در خيابان تصادف کنند و هر دو فلج شوند طبق قانون خسارتي که به زن مي دهند نصف خسارت مرد است. اگر حادثه‎اي جلوي چشم زن و مردي اتفاق بيافتد طبق قانون شهادت زن به‎تنهايي پذيرفته نمي‎شود اما شهادت مرد پذيرفته مي‎شود. طبق قانون، پدر مي‎تواند با اجازه دادگاه، دخترش را حتي قبل از 13 سالگي به عقد مرد 70 ساله‎اي درآورد. طبق قانون، مادر هيچ‎گاه نمي‎تواند سرپرست امور مالي فرزندش باشد و در مورد محل زندگي، اجازه خروج از كشور و حتي مسائل درماني كودك تصميم بگيرد. طبق قانون مردان مي‎توانند چند همسر داشته باشند و هر موقع بخواهند زن‎شان را طلاق بدهند.

اين موارد تنها بخش كوچكي از نابرابري و تبعيض‎هاي قانوني نسبت به زنان است و بي‎شك زناني كه در طبقات پايين جامعه قرار دارند يا جزو اقليت‎هاي قومي و مذهبي هستند از تبعيضات قانوني بيش از ديگر زنان رنج مي‎برند. از سويي، وجود قوانين ناعادلانه‎، روابط بين زن و مرد را چنان ناسالم و نامتعادل ساخته كه زندگي مردان را نيز با مشكلات بسياري مواجه كرده است، از جمله مي‎توان به رواج ميزان بالاي مهريه اشاره كرد كه به‎دليل احساس عدم امنيت ناشي از تبعيضات قانوني از سوي زنان درخواست مي‎شود.

از سوي ديگر، دولت ايران به ميثاق‎هاي بين‎المللي حقوق بشر ملحق و متعهد به اجراي مقررات آنان شده است. مهم‎ترين ضابطه در حقوق بشر عدم تبعيض برمبناي جنس، قوم، مذهب و... است. بنابر مباني فوق ما امضاءكنندگان اين بيانه خواستار رفع تبعيض از زنان در كليه‎ قوانين بوده و از قانونگذاران مي‎خواهيم كه نسبت به بازنگري و اصلاح قوانين بر اساس تعهدات بين‎المللي دولت اقدام نمايند.

امضاهای زیر تنها امضاهایی است که از طریق اینترنت جمع آوری شده و شامل امضاهایی که به صورت چهره به چهره جمع آوری شده نیست.

نکته:

افرادي كه مايل به امضاي بيانيه كمپين يك مليون امضا براي تغيير قوانين تبعيض اميز هستند و دسترسي به اعضاي كمپين ندارند، مي توانند با پرينت گرفتن فرمي كه به صورت پي دي اف ضميمه شده است، بيانيه را امضا كرده و به آدرس صندق پستي كمپين : ایران، تهران صنوق پستی 851-14335 بفرستند. عزيزاني هم كه قبلا به صورت اينترنتي بيانيه را امضا كرده اند، در صورتيكه تمايل به امضاي دستي داشته باشند مي توانند از همين طريق اقدام كنند.

PDF - 77.6 kb
فرم بیانیه فردی برای امضای کمپین
PDF - 68.7 kb
فرم بیانیه برای جمع آوری امضا
كلمه شناسايى

: پيوند هايپرتكست

اگر داراى سايتى هستيد، ميتوانيد آنرا در زير ذكر كنيد

يك پيام ، يك تفسير ؟

6188 امضاها

تاريخ پيام
10 ژوئن 2008 با درود. اميدوارم كه تلاشهاي شما زودتر به نتيجه برسه.
10 ژوئن 2008 be omid e iran va jahan ie barabar
10 ژوئن 2008 Zende bad edalat
9 ژوئن 2008 ارادی به دور از نگرش جنسیتی حق طبیعی هر شهروندی است .
9 ژوئن 2008
9 ژوئن 2008 درود من نیز با کمال میل این بیانیه را امضا می کنمو به امید روزی می مانم که تمامی زنان میهنم به حق بشری خود برسند. در ضمن من در ضمینه ی اینترنت فعالیت می کنم اگر کاری از دست من برای رسیدن زودتر به هدف بر می آید،در خدمت کمپین هستم. با آرزوی موفقیت
9 ژوئن 2008 من هستم و بر تصمیم راسخ و به هیچ کس اجازه تحمیل عقایدش را بر من نمیدهم. امیدوارم اینها حرف من را جدی بگیرند.
9 ژوئن 2008
7 ژوئن 2008
6 ژوئن 2008 بیشتر از آنکه علاقه داشته باشم نیازمند همکاری با کمپین هستم من ساکن اصفهانم و دوست دارم با فعالان کمپین در شهرم آشنا شوم.نمیخواهم میراثی که از من به عنوان یک زن برای نسل بعدی میماند همین باشد که من تجربه میکنم.من نمیخواهم فردای دخترانم مانند امروز من باشد.میخواهم کاری کرده باشم که نه ازمن که از نسل من اثری جاودانه و مثبت باقی بگذارد حتی اگر بهای این تاثیرگذاری زندانی یا اخراج و ممنوع الخروج شدن باشد.مرا راهنمایی کنید. با شما و از شما هستم بیتا
6 ژوئن 2008 حرفی نیست جز دلتنگی برای روزهایی بهتر از امروز .
5 ژوئن 2008 " هل عرفتم لم خلقناكم من تراب واحد لئلا يفتخر احد علي احد " (مي دانيد چرا شما را از آب و گل واحد خلق كردم؟ تا اين كه كسي بر كسي مباهات نكند.) خورشيد ظاهري به وسيله حرارت و نور خود، وجود خارجي اشيا روي زمين را ظاهر مي سازد. بدون اشعه خورشيد زمين در ظلمت باقي مي ماند . همين طور خورشيد حضرت بهاءالله كه با تمام شكوه در آسمان الهي مي درخشد، حقايقي را كه از قبل پنهان بود آشكار ساخته است. يكي از اين حقايق، تساوي حقوق زن و مرد است. در پرتو نور حقيقت استعدادهاي زنان چنان روشن و عيان گشته كه در حال حاضر مساوات زن و مرد حقيقتي است كه در دنيا پذيرفته شده. حضرت بهاءالله فرموده اند كه در نزد خدا فرقي ميان زن و مرد نيست. علت عدم مساوات در سال هاي گذشته برتري مردها نبوده است؛ علت اين نابرابري آن است كه به زنان فرصت مساوي داده نشده تا استعدادات و قواي خود را ظاهر نمايند. با وجود تعصبات عليه زنان، تاريخ، حيات تعداد كثيري از زنان كه پيروزي هاي عظيمه اي داشته اند را نشان مي دهد. اولين زني كه حقيقت ظهور جديد را قبول نمود، يك زن شاعر ايراني به نام طاهره بود. چون طاهره به امر الهي مؤمن گرديد، حقيقت مساوات بين زن و مرد را كاملاً درك كرد و تمام زندگي و نيروي خود را صرف اعلان اين حقيقت نمود. علم و فصاحت او علماي آن زمان را متحير ساخت. با وجودي كه تمام قواي پادشاه ظالم و علماي جاهل و مغرور عليه او به كار گرفته شد، وي لحظه اي در بيان حقيقت توقف نكرد. و در نهايت، جان خود را فداي امري نمود كه با چنان ثبات و استقامتي به آن معتقد بود. اعتقاد به امري كه خدا وضع نكرده است، جهل و اوهام است. " امروز يد عنايت، فرق را از ميان برداشته عباد و اما در صقع واحد مشهود " امروزه بايد به زنان فرصت هاي كافي داده شود تا تعليم و تربيت يابند و به طور مساوي مانند مردان در جميع ميادين فعاليت هاي بشري وارد شوند، تا زماني كه تساوي زن و مرد در اين دنيا، همان طور كه در عالم روحاني موجود است، متحقق نشود پيشرفت حقيقي در عالم انساني واقع نخواهد شد.
5 ژوئن 2008 "اختلاف تربيت موجب جنگ و نزاع.مساوات حقوق بين ذكور و اناث مانع حرب و قتال است.زيرا نسوان راضي به جنگ و جدال نشوند. اين جوانان در نزد مادران خيلي عزيزند...جواني را كه بيست سال مادر در نهايت زحمت و مشقت تربيت نموده آيا راضي خواهد شد كه در ميدان حرب پاره پاره گردد،هيچ مادري راضي نمي شود."عبدالبهاء
5 ژوئن 2008 برابری،بزرگ ترين آرزوی انسان،با تلاش امروز ما قابل دستيابی است
4 ژوئن 2008

0 | 15 | 30 | 45 | 60 | 75 | 90 | 105 | 120 |...

 

 پيگيرى فعاليت سايت RSS 2.0 |صفحه اول | نقشه ى سايت | قسمت شخصى | SPIP
Sitemap